Gobo Nedir ?

Gobo, bir grup genç sinema öğrencisinin çeşitli fakat girift sanat bilincine sahip bir topluluk oluşturma çabasıyla kurduğu kolektiftir. Sadece sinema çevresinde değil, yaratıcılığın hüküm sürdüğü her alanda üyeleri olsun isteyen Gobo; yaratıcı bireylerin sığınabileceği, hoşgörü ve yenilikçilik kolonları üzerinde yükselen bir çatı olma hedefine sahiptir. Öyle baskıya, kısıtlamaya, dogmacılığa gelemez.  Ufku açık, kafası rahat olsun ister. En yakın araca yetişmektense hoşuna giden sokak sanatçısına iki dakika daha ayırmayı yeğler. 

Hayatın heyecanına karşı duyduğu tutku elbette onu sorumsuz bir kolektif yapmaz. Aksi gibi ürettiğiyle asla yetinmez; geliştirmeye, arttırmaya bakar. Gobo sayesinde; sesini Karaköy’den İstanbul’a, İstanbul’dan Türkiye’ye, Türkiye’den koca çarpık küreye duyurabilen sanatçılar olursa mevzu bahis kolektifin keyfine diyecek olmaz. Bu sanatçıların birbirini kollaması, destek olması, hiç olmadı bir demlik kahve paylaşması Gobo’nun mütevazı temennileri arasındadır. Ödüllerin, şöhretin ve devrimlerin de yer aldığı hiç de mütevazı olmayan diğer temenniler ise zamanla kendini göstermeye başlayacaktır. Bunca lafı özetleyecek cümle ise “Rahat battı.” kabul edilebilir.

Neydik ne olduk ?

2018’in mayıs ayında oldukça küçük bir bütçe, küçük ama inançlı bir ekip ve kısa zamanda hızlı planlamalarla gerçekleştirdiğimiz birinci Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışması; hayal edildiği andan itibaren konulan hedeflere ulaşıp hayal edilenin üstünde bir etki ve tepki yarattı. 600’den fazla yarışmacı adayı arasından seçilen 60 katılımcı, 48 saatte kısa film çekme başarısı ile yetinmeyip Çek-Yat’ı takip eden aylarda GOBO Kolektif’e dahil olup bahsimizi Mobile Film Festival’dan SETEM’e, Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’ndan The 48 Hour Film Project’e kadar taşıdı. Bizlerse GOBO Kolektif olarak, önce yarışmacılarımız sonra ekibimizin bir parçası olan bu insanların inancına sahip çıkarak birçok üniversite ve öğrenci kulüpleri ile bağlantı kurarak, sektörden isimlere bu ilk maceramızı anlatarak ve onların da inancını kazanarak, kliplerden belgesellere birçok projeye imza atıp kendimizi göstererek 1 yıldan kısa bir sürede Çek-Yat fikrinin ilk masaya yatırıldığı yerden çok ötesine ulaştık. Bu yıl, ikinci Çek-Yat Yatılı Film Yarışması’nı düzenlemek üzere Actecon’u sponsorumuz edindik ve bütçemizi profesyonel bir etkinlik yapacak noktaya taşıdık, yarışmayı festivale dönüştürmek için en önemli adımlardan olan atölyeler için profesyonel isimlerle anlaştık, 10 kişi olan çalışma ekibimizi 50 kişiye çıkardık, sosyal medyanın karmaşasında parlayabilmek için MSGSÜ İllüstrasyon Kulübü başkanı Ece Haskan’a tasarımlarımızı emanet ettik. Kısacası 1 yıl önce kendine güvenen bir öğrenci inisiyatifi olan Çek-Yat’ı Türkiye’nin prestijli sinema etkinliklerinden biri haline getirmek için en atik şekilde çalıştık ve uluslararasını hedefleyerek her an çalışmaya devam ediyoruz.